کلمات کلیدی خود را وارید نماید

post

لحظاتی چند با موسس

لحظاتی چند با موسس

دانشگاه خصوصی ازهر

مصاحبه اختصاصی مجله ازهر با موسس دانشگاه خصوصی ازهر محترم الحاج دکتور سید ابوبکر متقی.

خواننده گان عزیز ازهر !

در این ویبسایت جهت آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان مصاحبه ای داریم با محترم الحاج دکتور سید ابوبکر متقی موسس دانشگاه خصوصی ازهر که اینک خدمت شما تقدیم میگردد.

–  جناب محترم دکتور صاحب ! با عرض سپاس از اینکه وقت گرانبهای خویش را در خدمت ما قرار داده و حاضر به مصاحبه با ما شدید لطفا در رابطه به تاریخچه مو سسه تحصیلات عالی خصوصی ازهر  معلومات داده و بفرمایید که هدف ازایجاد این مرکز تحصیلی چه بوده و این مرکز آیا با دانشگاه بین المللی الازهر  هم ارتباطی دارد یا خیر؟

-تشکر از این که لطف نموده با ما مصاحبه انجام دادید ، از شما تشکر مینماییم.

دانشگاه خصوصی ازهر در سال (1390) از وزارت محترم تحصیلات عالی جوازفعالیت خود را اخذ نموده و ثبت و راجستر  ریاست محترم دانشگاه ها وموسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان گردید.

-تفاوت ها  ویژه گی ها این مرکز چه  بوده و چه امتیازی نسبت به  سایر تحصیلات عالی کشور دارد ؟

-موسسه تحصیلات عالی ازهر ویژه گی خاصی خود را دارد بدین معنا  که محصلان علاوه از آموزش نصاب  تحصیلی ی وزارت محترم تحصیلات عالی به نکات دیگری نیز توجه خاصی را مبذول داشته است که  آن عبارت از آموزش قرآن کریم، حفظ قرآنکریم، آموزش تجوید، آموختن زبان عربی، آموزش کمپیوتر و آموزش زبان  انگلیسی میباشد تا محصلین ما  در یک  فضای مطمئین به کسب معرفت مبادرت ورزند.

-فعلا تعداد استادان این موسسه تحصیلات عالی به چه تعداد بالغ شده و این استادان  دارای چه سویه تحصیلی اند ؟

– الحمد لله استادان این نهاد تحصیلی  به  سویه ماستر ودوکتورا میباشد که برخوردار از رتبه علمی پوهنیار الی پوهاند میباشند و تعداشان به 50 استاد می رسد.

-لطف نمایید که موسسه تحصیلات  عالی ازهر دارای کدام شعبات وبخش ها بوده واز کدام نصاب تحصیلی در این مرکزاستفاده به عمل می آیید؟

– مو سسه تحصیلات عالی  ازهر دارای چهار بخش میباشد  یکی پوهنحی حقوق و علوم سیاسی دومی پوهنحی تعلیم و تربیه سومی شرعیات و چهارمی پوهنحی اقتصاد که شامل بخش های شرعیات زبان عربی کمپیوتر ساینس و ریاضیات، ادیبات، فقه وقانون، تعلیات اسلامی، تفسیر و حدیث؛ عقیده و فلسفه؛ ثقافت اسلامی، قضا و سارنوالی، اداره و دپلوماسی، محاسبه، اقتصاد ملی و بانکدادری و غیره میباشد

-از دیدگاهی جناب محترم شما که عمر  درازی  را در راستای  تعلیم و تربیه اولاد کشورگذشتانده اید، وضعیت فعلی تحصیلات عالی را در کشور چگونه در میابید؟

-در رابطه به پاسخ سوال شما باید ابراز نمایم که بنده وضعیت فعلی تحصیلات عالی کشور را  امیدوار کننده میبینم ، زیرا کشور عزیز ما پس از سه دهه جنگ و ویرانی سر از میان ویرانه ها  بلند کرده و  تحصیلات عالی کشور ما نیز طی این دهه ها آسیب  های فراوانی و درد ناک را متحمل گردیده  که داستان غم انگیز دارد و خوشبختانه با آمدن نظام جدید و تدوین قانون اساسی افغانستان امید های خوابیده در دلهای مردم ما دوباره  جوانه زده و زمینه آن مساعد گردیده تا برای اولاد کشور زمینه تحصیلات عالی مساعد گردیده و در جنب موسسات دولتی موسسات تحصیلات عالی خصوصی نیزایجاد گردیده است که ما شاهد اشتراک جمعی کثیر از جوانان کشور هستیم  که در موسسات تحصیلات عالی خصوصی تحصیل مینماید و این آمر برای من دلگرم کننده میباشد و آینده افغانستان را روشن و نورانی میبینم زیرامن عقیده دارم که  سازنده گان اصلی کشورجوانان هستند و با لطف پروردگار و توجه به تربیه نسل جوان میتوانیم کشور خود را آباد و شگوفان سازیم.

به عنوان آخرین سوال دانشگاه خصوصی ازهر تا هنوز چند دوره فراغت داده است؟

الحمد لله دانشگاه خصوصی ازهر تا هنوز سه دوره محصلان و دانشجویان خود را فارغ داده است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.